Co warto wiedzieć na temat świadczeń alimentacyjnych

Dość często w ludzkim życiu pojawiają się różne trudne sytuacje, które wymagają rozwiązania problemu za pośrednictwem sądu.

Do ich grona można zaliczyć między innymi sprawy rozwodowe, które najczęściej łączą się z postępowaniami alimentacyjnymi. Pod pojęciem alimentów kryją się specjalne świadczenia finansowe od osób fizycznych na rzecz innych osób fizycznych znajdujących się w potrzebie. O przyznaniu alimentów decyduje sąd poprzez wydanie odpowiedniego wyroku. Podczas postępowania sądowego ustala się czy dane osoby są uprawnione do otrzymywania albo zobowiązane do płacenia alimentów, a także ustalana jest miesięczna kwota takich świadczeń.

Co warto wiedzieć na temat świadczeń alimentacyjnych

O czym jeszcze należy pamiętać?

Obowiązek alimentacyjny najczęściej występuje w przypadku małżeństwa, pokrewieństwa albo powinowactwa. Wzajemna alimentacja w różnej linii dotyczy rodziców, dzieci, dziadków, a w pewnych sytuacjach nawet przybranych rodziców (ojczym, macocha, itp.). Obowiązek taki powstaje, jeśli osoby uprawnione do otrzymywania alimentów znajdują się w potrzebie. Najczęstsza sytuacja to płacenie alimentów na dziecko przez rodzica, który sprawuje mniejszą opiekę nad dzieckiem po rozwodzie. Czasami jednak to dzieci muszą płacić alimenty na rzecz swoich rodziców albo dziadków na przykład w przypadku ich choroby, inwalidztwa i innych przyczyn w wyniku których osoby takie nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.

W przypadku najbardziej powszechnych alimentów na dziecko to świadczenie to jest przeznaczane na zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych dziecka, czyli na jego wychowanie oraz wykształcenie. Pieniądze są wpłacane bezpośrednio do opiekuna niepełnoletniego dziecka lub bezpośrednio do pełnoletniego dziecka. Najczęściej alimenty przestaje się płacić, gdy dziecko zacznie się samodzielnie utrzymywać lub zakończy edukację (do 25 roku życia). Dożywotnie alimenty dotyczą z kolei niepełnosprawnych dzieci, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie.

W naszym kraju działalność prowadzą różnorodne kancelarie prawne specjalizujące się w sprawach alimentacyjnych. Warto zwrócić uwagę na strony internetowe, takie jak https://kancelariamistewicz.com.pl/alimenty. Można tam znaleźć wiele praktycznych informacji oraz uzyskać fachowe porady on-line, a także można zatrudnić prawnika reprezentującego klienta przed sądem.

Biznes

Jak długo się czeka na zastrzeżenie znaku towarowego?

Niewykluczone ze i ty jako przedsiębiorca już jakiś czas temu stworzyłeś swój łatwo rozpoznawalny i przede wszystkim niepowtarzalny znak towarowy. W sumie to bardzo dobrze o tobie świadczy albowiem jest dowodem na to że poważnie podchodzisz do tego co robisz. Czy jednak sam i to już w tej chwili wiesz jak długo powinieneś czekać na […]

Czytaj dalej
Biznes

Łańcuszki ze srebra którym nie brakuje niczego

Jesteśmy pewni ze każdy z was już od dawna szuka na krajowym rynku takiego produktu jakim są jak najbardziej konkretne i przede wszystkim jak najlepiej wykonane srebrne łańcuszki. I niewykluczone że także i ty już od dawna jesteś na takich poszukiwaniach. Czy jednak już możesz powiedzieć i to jak najbardziej dokładnie że znalazłeś dla siebie […]

Czytaj dalej
Biznes

Jak wybrać najlepszą przyczepkę do kosiarki?

Właściciele domów i profesjonaliści, którzy dbają o zieleń miejską, ogrody i parki, projektują krajobrazy, muszą wykonywać swoje zadania efektywnie. Koszenie trawy i przycinanie krzewów oraz drzew nie jest zajęciem łatwym, wymaga starannego planowania, nie mówiąc już o późniejszym uporządkowaniu terenu. Często projekty pielęgnacji trawników są zbyt duże, aby pomieścić zwykły wózek użytkowy lub taczkę. Jeśli […]

Czytaj dalej