Pomoc prawna dla branży IT

Wiele firm z branży IT korzysta z pomocy prawnej, dzięki temu mogą upewnić się iż przykładowo umowy które podpisują z klientami są zgodne z prawem, chronią odpowiednio interesy obu stron.

Prawnik może pomóc także w przypadku negocjacji, doradzać w różnych sytuacjach związanych z branżą informatyczną. Warto pamiętać iż przykładowo prowadząc sklep internetowy należy umieścić regulamin, dodatkowo obecnie na stronach internetowych wymagany jest regulamin RODO czyli informacja na temat przetwarzania oraz ochrony danych osobowych.

Pomoc prawna dla branży IT

W jakich obszarach prawnik IT może pomóc?

Prawnicy często specjalizują się w pewnych branżach, zagadnienia prawne mogą być dość szerokie, dlatego też powinniśmy poszukiwać prawnika, który będzie miał doświadczenie w branży w której działa nasza firma. Prawnik który doradza firmom IT z pewnością będzie znał specjalistyczny język, charakterystykę całej branży, będzie potrafił przeanalizować umowy w sposób zrozumiały. Oczywiście firmy, które kupują oprogramowanie również mogą skorzystać z pomocy kancelarii, doradzi ona w przypadku praw autorskich czy licencji. Niekiedy licencje oprogramowania dla osób fizycznych oraz dla firm różnią się od siebie, należy zwrócić także uwagę na ilość stanowisk na jakich może być zainstalowane oprogramowanie w firmie.

Oczywiście prawnik dodatkowo może uczestniczyć w sprawach sądowych związanych z branżą IT, czy też doradzać w przypadku zamówień publicznych realizowanych przez firmy informatyczne. Warto pamiętać iż firmy, które prowadzą sprzedaż przez internet będą gromadziły wiele danych osobowych swoich klientów takich jak imię i nazwisko czy adres. Z pewnością należy zwracać uwagę na przepisy związane z ochroną danych osobowych, w tym przypadku prawnik pomoże w skonstruowaniu odpowiedniego regulaminu. Może dopracować pewne elementy związane przykładowo z formularzami na stronie, określić gdzie powinny pojawić się informacje na temat przetwarzania danych osobowych klientów.

Z pewnością prawnik IT powinien posiadać szeroką wiedzę z zakresu informatyki w tym oprogramowania, umów pomiędzy firmami, licencji, dzięki temu może skutecznie doradzać firmą informatycznym. Pamiętajmy także że usługi informatyczne czy też sprzedaż za pomocą platform internetowych może odbywać się na terenie wielu państw, zatem niekiedy firma informatyczna będzie musiała dostosować się do wymagań danego kraju.

Biznes

Chroń nazwę swojej firmy przed nieuczciwą konkurencją

Firmy nieposiadające osobowości prawnej, takie jak osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i spółki jawne, mają ograniczoną ochronę w odniesieniu do wybranej przez siebie nazwy firmy. Niezależnie od tego, czy używają własnego imienia, czy nazwy handlowej, każdy inny może założyć firmę i handlować pod taką samą nazwą. Pewną pomoc może przynieść prawo dotyczące nieuczciwej konkurencji i […]

Czytaj dalej
Biznes

Czy widzieliście znakomite wydruki 3D?

Może i wy już nieraz oglądaliście przynajmniej na zdjęciach perfekcyjne wydruki 3D czyli pochodzące z drukarek trójwymiarowych. I być może byliście nimi jak najbardziej zachwyceni i to rzecz jasna pod każdym możliwym względem. Może jednak to wam w tym momencie nie wystarcza? Może jest tak że już teraz myślicie o tym żeby jak najszybciej odszukać […]

Czytaj dalej
Biznes

Usługi świadczone przez profesjonalne serwisy drukarek

W dzisiejszych czasach w Polsce odnotowywane jest znaczące zwiększenie popularności urządzeń biurowych i drukujących. Taki sprzęt stosuje się nie tylko w firmowych biurach czy też lokalizacjach będących własnością różnych instytucji, ale wykorzystuje się go równiez wśród szerokiego grona użytkowników indywidualnych. Raz na jakiś czas wyposażenie tego rodzaju może jednak ulec awarii wywołanej przez różne czynniki. […]

Czytaj dalej