Przepisy celne po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Na terenie naszego kraju działalność prowadzi mnóstwo firm, które specjalizują się w różnych formach działalności obejmujących import i eksport towarów do wielu krajów Unii Europejskiej.

Nic w tym dziwnego, ponieważ otwarte granice w ramach wspólnoty sprawiają, że kwestie formalne z zakresu celnego są uproszczone. Do niedawna sytuacja wyglądała podobnie w przypadku współpracy z kontrahentami z Wielkiej Brytanii, ale sprawa uległa komplikacji od 2021 roku. 1 stycznia tego roku w życie weszły zasady związane z tak zwanym Brexitem.

Przepisy celne po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Fachowe wsparcie celne przedsiębiorców po Brexicie

Pod pojęciem Brexitu należy rozumieć wystąpienie Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Oznacza to, że eksport towarów do krajów Zjednoczonego Królestwa oznacza konieczność przestrzegania przepisów celnych, takich samych jak w przypadku obrotu towaru z innymi krajami, które nie należą do UE. Wyjątkiem są jedynie pewne szczególne rozwiązania, które dotyczą Irlandii Północnej. W niektórych przypadkach przepisy powiązane z tym krajem są takie same jak z innymi krajami UE.

Przedsiębiorcy, którzy dotychczas stosowali unijne przepisy wobec kontrahentów z Wielkiej Brytanii, muszą obecnie „przestawić się” na przepisy obowiązujące przedsiębiorców eksportujących towary poza UE. Wiąże się to z koniecznością przechodzenia różnych standardowych i niestandardowych procedur celnych związanych z wwozem towarów, tranzytem, itp. Nie każdy posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę w tym zakresie oraz nie każdego stać na zatrudnianie etatowych pracowników odpowiedzialnych za taką pracę.

Na szczęście rozwiązaniem problemu zmieniających się przepisów są usługi oferowane przez wyspecjalizowane agencje celne. Wiele z nich posiada oferty promowane hasłem brexit export. Ich pracownicy pomagają w przygotowywaniu odpowiednich dokumentów i załatwianiu formalności celnych związanych z wywozem towarów do UK oraz innych państw poza UE. Odszukanie takich porządnych agencji celnych jest łatwe, ponieważ wiele firm tego typu promuje swoje działania drogą internetową.

Biznes

Chroń nazwę swojej firmy przed nieuczciwą konkurencją

Firmy nieposiadające osobowości prawnej, takie jak osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i spółki jawne, mają ograniczoną ochronę w odniesieniu do wybranej przez siebie nazwy firmy. Niezależnie od tego, czy używają własnego imienia, czy nazwy handlowej, każdy inny może założyć firmę i handlować pod taką samą nazwą. Pewną pomoc może przynieść prawo dotyczące nieuczciwej konkurencji i […]

Czytaj dalej
Biznes

Czy widzieliście znakomite wydruki 3D?

Może i wy już nieraz oglądaliście przynajmniej na zdjęciach perfekcyjne wydruki 3D czyli pochodzące z drukarek trójwymiarowych. I być może byliście nimi jak najbardziej zachwyceni i to rzecz jasna pod każdym możliwym względem. Może jednak to wam w tym momencie nie wystarcza? Może jest tak że już teraz myślicie o tym żeby jak najszybciej odszukać […]

Czytaj dalej
Biznes

Usługi świadczone przez profesjonalne serwisy drukarek

W dzisiejszych czasach w Polsce odnotowywane jest znaczące zwiększenie popularności urządzeń biurowych i drukujących. Taki sprzęt stosuje się nie tylko w firmowych biurach czy też lokalizacjach będących własnością różnych instytucji, ale wykorzystuje się go równiez wśród szerokiego grona użytkowników indywidualnych. Raz na jakiś czas wyposażenie tego rodzaju może jednak ulec awarii wywołanej przez różne czynniki. […]

Czytaj dalej