Zwalczanie chorób grzybiczych i chwastów w rzepaku

Jedną z najpopularniejszych w Polsce roślin uprawnych jest rzepak, rolnicy często mają problem z różnego rodzaju chorobami oraz chwastami, które występują w jego uprawach.

Dlatego należy zastosować odpowiednie fungicydy oraz herbicydy, które pozwolą pozbyć się problemu, co przełoży się na wyższe plony. Warto obserwować pole po wysiewie, sprawdzić jakie chwasty występują najczęściej, dodatkowo ważna jest obserwacja liści oraz łodyg, aby na wczesnym etapie wykryć problemy z chorobami grzybiczymi.

Zwalczanie chorób grzybiczych i chwastów w rzepaku

Ochrona upraw rzepaku

Zgnilizna twardzikowa to choroba roślin wywołana przez grzyby z rodzaju Sclerotinia. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla upraw rolnych, takich jak rzepak, kapusta, pomidor, ogórek czy sałata. Zgnilizna twardzikowa może powodować znaczne straty w plonach i jest jedną z najpoważniejszych chorób roślin sadowniczych i warzywnych. Grzyby Sclerotinia atakują rośliny poprzez infekowanie ich tkanek miękiszowych. W wyniku infekcji na roślinach tworzą się białawe, owłosione grudki, zwane sklerocjami. Sklerocja to struktury grzyba, w których magazynowane są substancje pokarmowe, i które umożliwiają przetrwanie grzyba w glebie przez wiele lat.

Zgnilizna twardzikowa rozwija się w wilgotnych i chłodnych warunkach. Wysoka wilgotność i niskie temperatury sprzyjają infekcjom, które często występują na początku lata i pod koniec sezonu wegetacyjnego. Rośliny atakowane przez Sclerotinia zwykle zaczynają gnić od dolnej części pędu, co powoduje osłabienie i obniżenie plonów. W przypadku zwalczania grzybów w uprawie rzepaku należy zwrócić uwagę na warunki pogodowe. Grzyby często zimują w glebie, natomiast uaktywniają się w okresie wiosennym przy wzroście temperatur. Dlatego wiele oprysków fungicydów wykonuje się zapobiegawczo, dzięki temu możemy chronić nasze uprawy.

Rolnicy uprawiający rzepak mogą znaleźć wiele ciekawych porad na stronie https://miedzymiedzami.com/uprawy/rzepak, dotyczą one ochrony przed insektami, chwastami oraz grzybami, które najczęściej występują w uprawach. Dodatkowo możemy zapoznać się z ciekawymi wskazówkami, w jaki sposób stosować środki ochrony roślin, jak wybrać najlepszą porę do oprysków. Znajdziemy tu także ciekawe artykuły dotyczące porównania środków ochrony roślin działających doglebowo oraz nalistnie.

Blog

Przechowywanie pomidorów w chłodniach

Przechowywanie pomidorów w chłodni jest jednym z najlepszych sposobów na zachowanie ich świeżości i przedłużenie trwałości. Pomidory są popularnym warzywem i często spożywanym składnikiem potraw na całym świecie. Jednakże, jak wiele innych warzyw i owoców, pomidory są bardzo wrażliwe na temperatury i wilgotność powietrza. Dlatego ważne jest, aby przechowywać je w odpowiednich warunkach. Optymalne warunki […]

Czytaj dalej
Blog

Najważniejsze cechy apartamentów hotelowych?

Apartamenty hotelowe to rozwiązanie, które zyskuje na popularności wśród podróżnych, którzy szukają większej swobody i przestrzeni, niż w przypadku standardowych pokoi hotelowych. Warto zwrócić uwagę na kilka cech, które są szczególnie ważne w przypadku apartamentów hotelowych. Przede wszystkim porządne apartamenty hotelowe oferują zazwyczaj więcej przestrzeni niż standardowe pokoje hotelowe, co pozwala gościom na większą swobodę […]

Czytaj dalej
Blog

Gdzie sprawdzi się wanna z hydromasażem?

Gdzie może ewentualnie sprawdzić się wanna z hydromasażem? Czym charakteryzuje się jacuzzi oprócz bycia elementem wyposażenia, lub spełniając funkcję jednocześnie naszej wanny? Oczywiście wanna z hydromasażem, to jak sama nazwa wskazuje coś funkcjonalnego w odniesieniu do właściwości, zalet czy sposobu jej swoistego działania. Mało tego, różnorodnego zastosowania zgodnie z przeznaczeniem, a także okazji, by z […]

Czytaj dalej